“Sana her aşkın bir güçle, her gücün bir aşkla yaralandığını anlatıyorum”

2406total visits.

“Sana senin yaratılışını ve hayatını, sana seni yaratan aşkın benim gücümle nasıl can bulduğunu anlatıyorum. Sana her aşkın bir güçle yaralandığını, her gücün bir aşkla yaralandığını anlatıyorum. Sana zamanın silahlı olduğunu söylüyorum. Şimdi sen kapatılamaz bir kapısın, onulmaz bir yarasın. Karşılaşma, bütünleşme ve ayrılıksın. Dikkatle bak! O silahı elinde bulacaksın.”

Yazar Cem Tan, ilk romanı Altıncı Engel’de bir şamanı, köklerinden koparmadan, neredeyse cam bir fanus içinde, geçmişten getirip bugünün yaşamına bırakıyor. Ethem, günümüz dünyasında yaşam mücadelesi verirken yazar Cem Tan da kendi kurgusunu izleyerek önündeki sahneye ilişkin çelişkileri, tutkuları, davranışları resmediyor. Altıncı Engel, ‘Bir şaman nasıl yaşar?’, ‘Nelerle karşılaşır?’, ‘Bunlara nasıl karşılık verir?’ gibi pek çok soruyu içinde barındıran, arzular, kavgalar, düşüşler, kaybedişler, çelişkiler içinde şaman dünyasına ışık tutan çok çarpıcı bir roman.

Altıncı Engel ‘Bir Türk Şaman’ı günümüzde yaşasaydı çağımızı nasıl yorumlar, nasıl davranır, dünyayı nasıl algılardı?’ sorularına yanıt arayan çok ilginç bir roman. Kökü geçmişe uzanan her inancın, her düşünce biçiminin tarihin farklı dönemlerinde, farklı yorumlarla karşımıza çıkması son derece doğal. Ancak bunların içinde birisi var ki diğer inançlara göre daha az tartışılmış, üstüne daha az kafa yorulmuş. Türklerin belki de en eski inancı olmasına ve günümüz Türkiye’sinde yaşayan insanlarda bile pek çok izi bulunmasına karşın en az bilineni: Şamanlık. Romanlarda sıklıkla karşımıza çıkan Hristiyanlık veya Müslümanlık dünyasının motifleri ile Batı veya Doğu mitolojisinin simgelerinin yanında belki de ilk kez bir yazar, şaman dünyasına ve tam anlamıyla kendi coğrafyamıza odaklanıyor.

Cem Tan “İnsanın iki tarafı varsa eğer ve bir taraf mutluluk ise ben karanlık taraftayım. İnsana ilişkin hikâyeler de bu tarafta” diyor. Elbette, Altıncı Engel’in kahramanları da bu tarafta.

“Kederli bir hikâyeyi kendi acısını dinler gibi dinleyen insanlar geliyor aklıma. Hikâyenin neresinde var olduğunu bilmeden ağlayan insanlar… Onlar gibi doluyorum. Şu anlamsız acı… Dokunacağım kadar yakın. Olmaması gereken bir yerde duruyor. Benden o acıyı saklayan bir akıl mı var bende, yoksa varlığım var olmayan bir acıyı mı var ediyor?”

Cem Tan’ın 10 yılı aşkın süre içinde kurguladığı kitabının arka planında uzun bir okuma geçmişi yer alıyor. Altıncı Engel, epistemolojiden dinler tarihine, siyasetten mitolojiye kadar içinde çok farklı konuyu barındıran, geniş bir kapsama alanına sahip. Bilgiye tutturulmuş hikâyeler, rasyonel olanın kıyısındaki irrasyonel ögeler, gerçeklere iliştirilmiş simgeler…

“Şeylerin yüce anlamı yoktur, yüce oldukları yerler, zamanlar vardır. Oyuncak olan yeri gelir silah olur, paçavra olan kaftan olur, hasta gürbüz, fukara kral olur. Burada işe yaramayan nerede işe yarar bilinmez.”

Mitolojik çağırışımlar, inançların bağlantıları ve şaman dünyasının olağanüstü simgeleriyle dolu bir kitap Altıncı Engel. Her sayfasında insanı şaşırtacak bilgi, sürpriz ve oyunlarla dolu. Bir şifreyi çözerken bir başkasıyla karşılaştığınız, romanı bırakıp biraz düşündükten sonra yeniden yola koyulduğunuz, birkaç sayfa önce okuduklarınızın birden gözünüzde farklı bir anlam kazandığı, çarpıcı bir kitap Altıncı Engel. Bir sayfada kendinizi romanın kahramanlarıyla özdeşleştirirken, bir başka sayfada kavga ederken buluyorsunuz. Eski inançlara, simgelerin aşkın anlamlarına, felsefe ve mitolojiye ilgi duyuyorsanız, büyük bir zevkle okuyacaksınız Altıncı Engel’i. Elinize aldıktan sonra bir daha bırakmak istemeyeceksiniz.

Pisagor’un rakamlarının üstüne bindirilmiş Şaman sembolleri, ata ruhlarının baskınına uğramış bir şaman ve küçük bir kız çocuğunun hayatını kurtarmaya çalışan bir kahraman. Evren Ağacından başlayan bir hikâyeyle gelişerek çarpıcı bir sona ulaşan Altıncı Engel’i beğenerek ve her sayfasında şaşırarak okuyacaksınız.

“Öldün, etlerini ayırıp yeniden birleştirdiler. Bir şaman olarak, başka biri olarak yeniden doğdun.”

Cem Tan’ın Altıncı Engel kitabını indirimli fiyat ve avantajlı kargo seçeneği ile hemen satın almak için tıklayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You cannot copy content of this page